Product Info
Description
This laptop has been tested for key functions to ensure reliable performance. It has been handled and processed in accordance with R2v3 standards for responsible reuse and resale. Any data-bearing device has been securely wiped following NIST 800-88 data sanitization guidelines, ensuring complete data removal. Buy with confidence—sustainable, secure, and ready to use.
When you're done with this device, please consider recycling it responsibly to help reduce electronic waste and support a sustainable future.
| Specifications | |
| Manufacturer | DELL |
| Model | PRECISION 5530 |
| Color | SILVER |
| Laptop Type | Notebook/Laptop |
| CPU Type | Intel(R) Xeon(R) E-2176M CPU @ 2.70GHz |
| Graphics | Coffee Lake-S GT2 [UHD Graphics P630], nVidia GP107GLM [Quadro P2000 Mobile] |
| Memory | 8GB |
| HDD/SDD Capacity | NO HDD |
| Optical Drive | N/A |
| Screen Size | 15.5" |
| Operating System | NO OS |
| Battery Installed | NO |
Description
This laptop has been tested for key functions to ensure reliable performance. It has been handled and processed in accordance with R2v3 standards for responsible reuse and resale. Any data-bearing device has been securely wiped following NIST 800-88 data sanitization guidelines, ensuring complete data removal. Buy with confidence—sustainable, secure, and ready to use.
When you're done with this device, please consider recycling it responsibly to help reduce electronic waste and support a sustainable future.
| Specifications | |
| Manufacturer | DELL |
| Model | PRECISION 5530 |
| Color | SILVER |
| Laptop Type | Notebook/Laptop |
| CPU Type | Intel(R) Xeon(R) E-2176M CPU @ 2.70GHz |
| Graphics | Coffee Lake-S GT2 [UHD Graphics P630], nVidia GP107GLM [Quadro P2000 Mobile] |
| Memory | 8GB |
| HDD/SDD Capacity | NO HDD |
| Optical Drive | N/A |
| Screen Size | 15.5" |
| Operating System | NO OS |
| Battery Installed | NO |
DELL
by
DELL
DELL PRECISION 5530 Xeon(R) E-2176M @2.70GHz NO HDD 8GB RAM NO OS NO BATTERY
- Regular price
- $79.99
- Sale price
- $79.99
- Regular price
-
Couldn't load pickup availability
Out of stock